Novembrové odporúčania od našich Kecovníkov

Keďže tento mesiac kvôli zhoršenej Koroňáckej situácii sa Knižné Kecy nebudú konať, poprosila som našich skalných Kecovníkov, aby vám urobili krátke odporúčania, čo ich zaujalo minulý mesiac z ich čitateľských potuliek. Tu je prvá várka od našej Danky. ;)

Danka vždy prinesie na Kecy niečo, čo ma zaujme. Je moja čítacia múza a nakopne ma ku knižkám, ku ktorým by som možno v živote nedostala. Tak pozrite, čo vám odporúča tento mesiac.

John Fante: Opýtaj sa prachu - Tento autor mal obrovský vplyv na Charlesa Bukowskeho, ktorý ku knihe napísal aj Úvod. Až na konci života sa mu dostalo uznania, bohužiaľ. Táto kniha má výborný preklad, prekladateľ hovorí, že celý rok čítal Fanteho a oplatilo sa Jeho štýl je skvelý, dlhé súvetia, slang, rytmus, úprimnosť, atmosféra Los Angeles tridsiatych rokov poetické, humorné, živočíšne, má to energiu Témy: umelecká tvorba, chudoba, rasizmus, triedne rozdiely, náboženstvo, láska.

The Paris Review...
Prvá kniha z vydavateľstva Brak 13 rozhovorov s osobnosťami literatúry 60tych rokov,  ktoré vychádzali v The Paris Review... škoda že len takýto skromný výber (z 36 autorov). Sú to veľmi dôležité a kvalitné rozhovory, veľa sa dozvieme nielen o dielach autorov, ale aj o politike, vtedajšej spoločnosti, názoroch či vzťahoch... podľa mňa, spisovatelia boli vtedy otvorenejší, priamejší a určite aj politicky nekorektní.  Ešte som neprečítala všetky rozhovory, šetrím si ich

Simone de Beauvoir: Veľmi ľahká smrť. Je to komorné a úprimné rozprávanie o smrti autorkinej matky. Veľa sa dozvieme aj o vtedajšej dobe (60te roky 20.stor.), o detstve a mladosti ako autorky, tak aj jej matky, lebo sa svojím rozprávaním vracia i do minulosti... Odkrýva pokrytectvo tej doby: jednak v čase matkinej mladosti, a takisto v súčasnosti zase pokrytectvo lekárov, ktorí ani matke, ani rodine nechceli hovoriť pravdu o jej zdravotnom stave, akoby ju chceli za každú cenu udržiavať pri živote, hoci vedeli že zomrie.... Smutná, ale oslobodzujúca výpoveď.

Frank Herbert Duna: O tom asi veľmi netreba písať... mňa tam bavilo napríklad aj to, že autor venoval veľa priestoru charakteristike postáv a ich motívom, vnútornému svetu. (Zjavne bol dosť inšpirovaný Grofom, LSD, proste zmenenými stavmi vedomia). Ale super bolo, že tieto schopnosti neboli chápané ako nadprirodzené, ale dajú sa dosiahnuť, naučiť sa cvičeniami, osobným výcvikom

Toto bola prvá nádielka, ja určite siahnem po Opýtaj sa prachu, Veľmi ľahkej smrti a Duna nám skočí pod stromček. ;) Ešte mám pripravené odporúčania od našich ďalších kamošov, ale budeme si ich dávkovať postupne. Zajtra si dáme ďalšiu dávku inšpirácie. ;) Ďakujeme Danka ;)