Angelika Schrobsdorff - Nie si ako iné matky

,Mami, on je nacista?" ,, Má všetky atribúty nacistu." ,,Ako si s ním môžeš potom vyjsť?" ,, Pomáha nám a ľuďom, ako sme my." ,, Potom teda nie je nacista." ,, Vidíš, vnímam to podobne. Neviem, čo je. Možno je ľudský nacista." ,,To neexistuje." ,,Divila by si sa, čo všetko na tomto svete existuje."

Neviete, čo by ste si prečítali? Naša kamka Danka odporúča túto knižku. ;)

Knihu z môjho obľúbeného vydavateľstva Inaque Nie si ako iné matky napísala Angelika Schrobsdorff ako autobiografický román o živote svojej matky Else. Čerpala pri tom zo spomienok, listov, zápiskov, fotografií…,,Život z tisícov kúskov skladačky.“ 

Okrem toho, že zobrazuje veľký kus európskej histórie 20.storočia, je to najmä osobný príbeh jednej ženy, jej detí a blízkych.
Zaujalo ma mnohé. Obrazy bohémskych, ,,zlatých" 20. rokov v Berlíne, nástup Hitlera k moci (ktorého ľudia z jej okruhu úplne podcenili), obrazy 2.svetovej vojny, ktorú Else s dcérami prežila v Bulharsku (kvôli svojmu židovskému pôvodu) a posledné obdobie jej života, ktoré strávila v chaotickom povojnovom Nemecku.

Na pozadí týchto udalostí však sledujeme najmä príbeh Else, jej prerod z bezstarostnej, mladej ženy užívajúcej si život, jej postupné sebapoznanie, dospievanie, trápenie.... až po uvedomenie a priznanie si vlastných chýb, slabostí, zlyhaní…v jej posledných rokoch. Pretože, napriek všetkému, svoj život máme vo svojich rukách a nemali by sme ho premárniť.

,,A predsa bol ten môj život pekný.“

Dôležitý v príbehu je aj pohľad autorky, dcéry Angeliky, ktorá nám to celé odovzdáva. A vôbec nie nekriticky, pretože spolu s matkou sa mení aj ona, pubertu a dospievanie prežívala počas vojny a potrebovala roky, kým sa so svojimi zážitkami vysporiadala. Rovnako ako sa potrebovala v určitom veku od matky ,,oddeliť“ a začať žiť po svojom. S odstupom času priznáva, že ju na sklonku jej života, v chorobe, opustila podobne ako Else opustila svojich rodičov (Elsina matka zomrela v Terezíne).

Z množstva myšlienok a úvah, ktoré ma oslovili, vyberám jeden rozhovor medzi matkou a dcérou počas ich exilu v Sofii. Je nielen dôkazom toho, že svet nie je čierno-biely, ale najmä toho, ako odlišne ho vnímajú dve generácie:

,,Mami, on je nacista?" ,, Má všetky atribúty nacistu."
,,Ako si s ním môžeš potom vyjsť?"
,, Pomáha nám a ľuďom, ako sme my."
,, Potom teda nie je nacista."
,, Vidíš, vnímam to podobne. Neviem, čo je. Možno je ľudský nacista."
,,To neexistuje."
,,Divila by si sa, čo všetko na tomto svete existuje."

Danka je kľúčová osoba našich Knižných kecov. Vždy prinesie kopu super knižiek, ktoré zaujmú. Dúfame, že čoskoro budú Kecy opäť, chýbajú nám veľmi.